کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹
خانه » مطالب اقتصادی » افزایش ۱۲۸ هزار میلیارد تومانی بدهی‌های دولت از اسفند ۹۴ تا خرداد ۹۷ + جدول

افزایش ۱۲۸ هزار میلیارد تومانی بدهی‌های دولت از اسفند ۹۴ تا خرداد ۹۷ + جدول

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طبق اطلاعات مرکز مدیریت بدهی‌های مالی عمومی معاونت نظارت مالی خزانه‌داری کل کشور رقم کل بدهی‌های دولت (بدون احتساب شرکت‌های دولتی) از ۲۰۵ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان در پایان اسفند ماه سال ۹۴ به ۳۳۳ هزار و ۸۸۹ میلیارد تومان در پایان خرداد ماه سال ۹۷ رسیده است.

سهم بخش «پیمانکاران و مشاوران خصوصی، اشخاص حقوقی تعاونی، خارجی و سایر اشخاص حقوقی خصوصی و نامشخص» ۱۱۷ هزار و ۵۴۵ میلیارد تومان، سهم نهادها و موسسات عمومی غیردولتی ۷۷ هزار و ۹۷ میلیارد تومان و سهم بانک‌ها و موسسات اعتباری ۱۳۹ هزار و ۲۴۶ میلیارد تومان است.

در واقع در مدت دو سال و سه ماه (از پایان سال ۹۴ تا خرداد ماه ۹۷) ۱۲۸ هزار و ۶۹ میلیارد تومان افزایش بدهی داشته است که بیشترین رشد بدهی، بدهی دولت به «پیمانکاران و مشاوران خصوصی، اشخاص حقوقی تعاونی، خارجی و سایر اشخاص حقوقی خصوصی و نامشخص» بوده است به طوری که بدهی از ۴۴ هزار و ۲۶۲ میلیارد تومان به ۱۱۷ هزار و ۵۴۵ میلیارد تومان رسیده است.

* بدهی ۵۶۵ هزار میلیارد تومانی دولت و شرکت‌های دولتی

همچنین کل بدهی‌ دولت و شرکت‌های دولتی به همه بخش‌ها تا پایان سال ۹۶ بالغ بر ۵۶۵ هزار و ۴۳۴ میلیارد تومان است که از این میزان، بیشترین بدهی، بدهی شرکت ملی نفت به بانک مرکزی و سایر بانک‌ها و بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی است.

در این جدول، بدهی دولت جمهوری اسلامی ایران به بانک مرکزی ۴۲ هزار و ۴۰۲ میلیارد تومان درج شده است در حالی که در جدول خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی در پایان سال ۹۶ که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است، میزان بدهی ۲۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان قید شده است. در واقع دولت که بدهکار است در گزارش خود رقم بدهی‌ خود را بالاتر از رقم ثبت شده در گزارش طلبکار ثبت کرده است.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز